HTC HD2

HTC HD2, zwany też Leo, otwiera nowy etap w rozwoju PDA. Szybki procesor Snapdragon 1 GHz, ekran pojemnościowy z multitouch, kompas cyfrowy, a na pokładzie Windows Mobile 6.5 z interesem HTC Sense.

O HD2 zrobiło się głośno na długo przed premierą, a na rynek ten model wszedł z wielką pompą, przyćmiewając nawet popularnego iPhone’a.

Jak wygląda Leo.

HTC HD2 to spore urządzenie (120,5 x 667 mm), co wynika z zastosowania wyświetlacza o przekątnej 4,3 cala. Dzięki niewielkiej grubości 11 mm Leo nie jest aż tak nieporęczny, jak można sądzić, gdyż daje się swobodnie trzymać w ręce i bez problemu mieści się w kieszeni. Do ideału jeszcze trochę brakuje, bo dużo użytkowników chce używać telefonu przede wszystkim jako telefonu i taki rozmiar nie jest dobrze dopasowany do ludzkiej dłoni. Jednak dla wszystkich entuzjastów, chcących korzystać z tego terminala jak z komputera kieszonkowego na pewno będzie on świetnym rozwiązaniem. Jeśli bardziej zależy nam na przeglądaniu stron internetowych, odtwarzaniu multimediów, używaniu nawigacji i graniu w gry, to rozmiary Leo będą stanowiły dla takich osób istotną zaletę.

Obudowa HD2 jest wykonana z dobrej jakości materiałów i w przyzwoity sposób. Producent nie posłużył się lakierowaną czernią, a zastosował solidny, „gumowany” plastik i metalową pokrywę baterii.

Wyświetlacz.

Rozmiar wyświetlacza jest największym spośród wszystkich PDA i stanowi mocny atut opisywanego modelu. Jest wykonany w technologii pojemnościowej i obsługuje multitouch, co jest rewolucyjnym rozwiązaniem w Windows Mobile. Wielokrotne dotknięcie nie działa jeszcze we wszystkich aplikacjach, ale sprawne funkcjonowanie, np. w Operze umożliwia nam przyjemne przeglądanie stron internetowych. W dodatku ekran jest wyraźny, jasny i dobrze odzwierciedla kolory. Bez względu na aplikację każdy nowy telefon wymaga od nas treningu w obsłudze ekranu. Dodać jeszcze warto, że ekranik jest pokryty szklaną taflą, która jest praktycznie niezniszczalna. W żaden sposób nasze klucze, czy nawet śrubokręt nie są w stanie wyrządzić krzywdy powierzchni ekranu.

Jako zwykły telefon.

Nieporęczne rozmiary, o których była mowa na pewno nie wpływają korzystnie na używanie HD2 w sposób odpowiedni dla tradycyjnego telefonu. Mimo wszystko jakość dźwięku podczas rozmowy jest nienaganna, nie da się też zaobserwować problemów z zasięgiem. Przydatne są natomiast ciekawe nowe rozwiązania. Gdy nadchodzi niechciane połączenie, wystarczy odwrócić telefon ekranem do dołu, aby wyciszyć dzwonek telefonu. Czujnik zbliżeniowy wyłącza ekran oszczędzając prąd, gdy przystawimy HD2 do ucha. Niemiłym zaskoczeniem może być dla niektórych użytkowników brak przedniej kamerki, która może z powodzeniem być wykorzystywana do prowadzenia wideokonferencji. Wielu użytkowników narzeka na problemy z wysyłaniem wiadomości tekstowych oraz niestabilną pracę telefonu. Jest to tylko odsetek złośliwych, którzy zawsze znajdą jakieś wady, mimo tego, że inni nie potrafią ich dostrzec albo najzwyczajniej one nie występują.