Moduł GPS

Bez telefonu w podróż ani rusz! Komórki wyposażone w moduł GPS oraz odpowiednie oprogramowanie do nawigacji pomogą nam sprawnie dotrzeć do celu.

Kiedy pytam znajomych, z jakich funkcji telefonu oprócz tych komunikacyjnych korzystają, najczęściej padają odpowiedzi – z aparatu, odtwarzacza muzycznego i… nawigacji. I chyba nie jest to dla nikogo z nas zaskoczeniem.

Mapa w komórce

Urządzenia do nawigacji samochodowej polubiliśmy już dawno, z radością chowając do skrytki mapy i atlasy. Gadżetom do nawigacji podczas jazdy samochodem coraz bardziej zagrażają zwykłe komórki. Można z nich korzystać nawet jadąc rowerem, czy poruszając się pieszo. Najnowsze telefony coraz częściej mają wbudowany nadajnik GPS. W dodatku mają duże ekrany, na których można wygodnie odczytać fragmenty map.

W opublikowanym w lipcu tego roku raporcie firma iSuppli prognozuje, że prawie 80% telefonów komórkowych, które zostaną sprzedane w ostatnim kwartale roku 2011, będzie wyposażonych w moduł GPS, a w 2014 r. telefony komórkowe staną się główną platformą, z której będziemy korzystać z usług nawigacyjnych.

Producenci sięgają po różne rozwiązania umożliwiające korzystanie z nawigacji. Czasem stosowne oprogramowanie jest fabryczne „zaszyte” w telefonie, możemy więc z niego korzystać zaraz po jego uruchomieniu. Programy do nawigacji oraz mobilne mapy można również instalować samodzielnie. Jednym z takich programów jest NaviExpert – w tym wypadku mobilną mapę Polski można pobrać za darmo, ale korzystanie z funkcji nawigacji głosowej wymaga dokupienia licencji.

Z myślą o komórkowcach firma Google przygotowała mobilną wersję swoich map. Są one dostępne na telefony z systemami operacyjnymi. Niektóre aplikacje oferują więcej niż mapy i wskazówki głosowe. Przykładem dodatkowej funkcji jest wskaźnik natężenia ruchu lub informacja o remontach i wypadkach. Wszystkie te opcje są dostępne podczas korzystania z programu online.

Rozszerzona rzeczywistość

Augumented Reality wzbogaca rzeczywistość o nowe obiekty czy informacje. Technologia ta ma wiele potencjalnych zastosowań. Najbardziej rozpowszechniły je smartfony, które korzystają z tego narzędzia poprzez różne aplikacje. Jedną z nich jest Wikitude World Browser, która opisuje przy pomocy Wikipedii otaczający nas świat. Wystarczy uruchomić program i skierować obiektyw na interesujący nas obiekt, np. zabytkową budowlę. Wykorzystanie danych z modułu GPS oraz o położeniu różnych obiektów program określi naszą lokalizację, a następnie na ekranie oprócz samego zabytku wyświetli także informacje na jego temat.

Innym programem z kategorii „reality browser” jest Layar. Jest to forma elektronicznej książki telefonicznej, działająca na zasadzie nakierowywania obiektywu na fragment miasta, by po chwili zobaczyć na wyświetlaczu numery telefonów, oferty i informacje dotyczące restauracji, firm, czy mieszkań. Przeszukiwane dane można filtrować według kategorii lub skorzystać z wyszukiwarki i wpisać do niej zapytanie. Następnie można podążać w kierunku wyznaczonym przez strzałkę na ekranie… Komu w drogę, temu czas!