Nokia C5

Nokia C5 wygląda jak klasyczny telefon, ale nie bez powodu zasługuje na miano smartfonu. To co kryje jego wnętrze może zaskakiwać, zważając na niepozorny wygląd. Użytkownicy o niewygórowanych wymaganiach z pewnością będą zachwyceni z działania tego telefonu.

C5 działa pod kontrolą Symbiana S60v3. Jest to stare, bardzo dobrze znane oprogramowanie, z opanowanym interfejsem do perfekcji przez wszystkich właścicieli Nokii. Na głównym ekranie znajduje się jednak kilka nowości. Możemy chociażby ustawić miniaturki zdjęć z przypisanym numerem telefonu danego użytkownika. To tak dla ułatwienia wybierania numeru do osób, z którymi najczęściej rozmawiamy przez telefon. Wygląda to całkiem interesująco i, co bardzo ważne, w żadnym stopniu nie spowalnia działania telefonu. Na ekranie nie mogło też zabraknąć trybu aktywnego, który towarzyszy już od kilku lat telefonom z Symbianem. Dla nieznających tematu, trzeba zaznaczyć, że tryb aktywny pozwala na szybki dostęp do podstawowych funkcji telefonu, a także umożliwia wyświetlanie aktualnych wydarzeń zapisanych w kalendarzu i powiadomień o wiadomościach, które spłynęły na naszą elektroniczną skrzynkę pocztową.

Sprawy techniczne.

Nokia C5 posiada 600 MHz procesor ARM11, 128 MB pamięci podręcznej, 50 MB wbudowanej pamięci w urządzenie do wykorzystania na dane lub pamięć dostępną na kartach pamięci w formacie microSD. Według specyfikacji Nokia jest w stanie obsłużyć kartę o wielkości 16 GB, natomiast w zestawie znajdziemy kartę pojemną na 2 GB danych. Aby dłużej można było posługiwać się telefonem, wyposażono go w akumulator litowo-jonowy o pojemności 1050 mAh, który jest naprawdę rewelacyjny. W zestawie załączono nowoczesną ładowarkę o wysokiej efektywności, która szybko ładuje ogniwo, a telefon zaraz po naładowaniu informuje nas o tym, by odłączyć zasilacz, aby nie marnować energii.

Multimedia.

Na karcie pamięci znajdziemy pakiet Ovi, który pozwala na udostępnianie plików w społeczności Ovi, korzystanie z map nawigacyjnych, zarządzanie kontaktami i robienie zakupów w sklepie z aplikacjami. Mimo 3,2 Mpix matrycy, aparat spisuje się niezawodnie. Wykonane fotografie mają całkiem dobrze odwzorowane barwy i dobrą ostrość. Gorzej jest podczas korzystania z przybliżenia cyfrowego i trybu nocnego, jednak to nic nowego. Bardzo interesująca jest wbudowana funkcja tworzenia zdjęć panoramicznych, mimo tego, że są pełne wad. Znacznie lepiej jest z nagrywaniem filmów. Rozdzielczość 640 x 480 pikseli z prędkością 15 klatek na sekundę jest w zupełności odpowiednią specyfikacją do uzyskania całkiem niezłych efektów. Lekkie przeskoki można zauważyć w momencie szybkiej zmiany światła, z jasnego na ciemne. Wówczas film nienaturalnie zmienia barwy, a na trybie pełnoekranowym widać piksele. Cieszy kamerka z przodu służąca do wideo rozmów. C5 jest świetna pod względem muzycznym. Nokia, jak zwykle dodaje do zestawu niezłej jakości słuchawki stereo. Oprócz odtwarzania utworów muzycznych, dzięki wbudowanemu odbiornikowi radia możemy posłuchać muzyki z eteru. Całość uzupełnia moduł nawigacji GPS i mnóstwo gier oraz programów.