Nokia C6

Nie musimy się martwić, jeśli mamy ograniczony budżet, a chcemy kupić dobry smartfon z OSem, dodatkowo z klawiaturą QWERTY i innymi ciekawymi funkcjami. Wszystko to możemy dostać już za nieco ponad 200 €.

System.

Nokia standardowo ma na pokładzie zainstalowanego Symbiana. Wyposażony jest on w procesor AMR 11 o taktowaniu 434 MHz, 128 MB pamięci RAM oraz niespełna 200 MB danych użytkownika. Pojemność telefonu możemy zwiększyć nawet do 16 GB przy pomocy karty pamięci microSD (tani koszt). C6 pracuje bardzo stabilnie i bez zawieszania. System działa bardzo płynnie, ma prawo jednak zaciąć się przy uruchamianiu przeglądarki lub przeglądania wielu miniatur zdjęć. Spragnionych nowości z pewnością nie ucieszy wiadomość, że smartfon posiada wersję Symbian 9.4 rel.5, którą znamy już z Nokii 5230, X6 czy N97mini. Odświeżenie wyglądu pulpitu i wgranie dwóch motywów na pewno nie jest nagrodą pocieszenia. Tradycyjny interfejs S60 ma układ 4×3 i oferuje wiele sposobów personalizacji. Uwagę przyciąga aktywny tryb gotowości, przeniesiony z Noki N97. Na pulpicie może znaleźć się maksymalnie 5 prostokątnych widżetów. Do wyboru mamy dwa panele ze skrótami do wybranych funkcji i aplikacji telefonu, dwa widżety z kontaktami oraz przypisanymi do nich zdjęciami, a także zakładki do ulubionych witryn, kalendarz, skrzynkę pocztową, odtwarzacz muzyki i kilka innych. Plusem jest to, że widżety nie są rozsiane po całym ekranie, tylko mają formę symetrycznych figur. Dlatego wszystko wygląda bardzo estetycznie i ułatwia obsługę, gdyż większość operacji możemy wykonać z pozycji ekranu głównego bez zagłębianie się w menu telefonu. Warto po zakupie poświęcić trochę czasu na dostosowanie pulpitu do naszych indywidualnych potrzeb, aby potem korzystać sprawniej z wszystkich funkcji smartfonu.

Łączność.

Nokia gwarantuje nie tylko dobrą jakość rozmów, ale również łączność we wszystkich możliwych zakresach GSM i HSDPA. Na pokładzie nie brakuje również Wi-Fi, który z pozycji ekranu głównego pozwala na szybki wybór hot-spota. To wszystko w połączeniu z dużym ekranem, klawiaturą QWERTY i sprawną przeglądarką internetową pozwala na profesjonalne wykorzystanie telefonu. Na uwagę zasługuje obsługa gestami oraz kinetyczne przewijanie. Poza tym znajdziemy tu także osobny pasek zoomu oraz wizualną historię przeglądanych ostatnio witryn. Fani Facebooka i innych serwisów społecznościowych znajdą udogodnienia także dla siebie. Zarządzanie profilami odbywa się w przybliżony sposób do tego komputerowego.

Pozostałe, niemniej ważne.

Mimo, że smartfon jest adresowany głównie do młodych użytkowników, to nie brakuje w nim także rozwiązań biznesowych, jak przeglądarka dokumentów Office, PDF, rozbudowana poczta e-mail, program graficzny, terminarz, przelicznik walut, dyktafon i kalkulator. Jednym słowem: kieszonkowe biuro. Nokia C6 obsługuje również GPS z pozycji telefonu, ale także pieszego w synchronizacji z aplikacją Map Leader. Bogactwo funkcji kosztuje nas jednak dużym zużyciem energii, której starcza na zbyt krótki czas pracy.