Nokia N900

Nokia N900 jest obecnie najbardziej zaawansowanym technologicznie telefonem z Finlandii. W zasadzie to już nie telefon, tylko tablet internetowy z funkcją rozmów głosowych? Czy dobry?

W skład zestawu oprócz telefonu znajdziemy baterię, rysik, zestaw słuchawkowy in-ear z pilotem, kabel video, kabel USB/micro USB, ładowarkę, adapter do ładowarki oraz ściereczkę do ekranu. Zestaw jest naprawdę bardzo bogaty, lecz mogłoby się wydawać, że do pełni szczęścia brakuje tylko karty pamięci. Spokojnie, w N900 jest 32 GB pamięci wewnętrznej, której powinno wystarczyć każdemu. Ten model wyglądem przypomina Nokię N97, lecz jest od niej szerszy. Dokładne wymiary to 110,9 x 59,8 x 18 mm, a waga aż 181 g. Wszystkie elementy są starannie wykonane z plastiku i metalowych wstawek. N900 jest wyposażona w oporowy ekran dotykowy, o przekątnej 3,5 cala. Oznacza to, że w obsłudze telefonu możemy posługiwać się rysikiem. Wyświetlacz reaguje bardzo szybko i sprawnie, a do tego działa tutaj przewijanie kinetyczne. Brak multitoucha zastępuje sterowanie różnymi gestami. Przydatnym i ergonomicznym narzędziem jest realna klawiatura QWERTY. Klawisze są duże i wygodne w obsłudze. Oprócz tego są także 4 inne przyciski – włącznik, regulacja głośności (opcjonalnie zoom), a także przycisk aparatu. Po wsunięciu klawiatury QWERTY obsługiwanie telefonu odbywa się z poziomu ekranu.

System.

Nokia N900 działa pod kontrolą Maemo 5. Jest ciekawym systemem, z racji tego, że stanowi produkt dystrybuowany przez Linuksa w oparciu o Debian, który ma dużo wspólnego z Ubuntu. Maemo jest tylko w niewielkim stopniu ograniczonym systemem, dlatego mamy w nim do dyspozycji na przykład terminal. Otwarte oprogramowanie nie jest jednak w stanie przyćmić słabego interfejsu. Użytkownicy, którzy stykali się z tym telefonem po raz pierwszy mieli z początku poważne problemy. Jednak do wszystkiego można się przyzwyczaić. Przycisk menu prowadzi do menu, jeśli wszystkie inne aplikacje i pozostałe okna są wyłączone. Jeśli jednak tworzymy jakąś aplikację, to prowadzi on do dashboardu. Nie ma przycisku cofania.

Dla zorganizowanych.

Osoby poszukujące telefonów z dobrym organizerem oraz innymi narzędziami biurowymi powinni zainteresować się N900. Kalendarz wyświetla informacje w postaci widoku miesięcy, tygodni oraz zdarzeń, obsługuje różne kalendarze – możemy oddzielać wydarzenia prywatne od służbowych, albo formułować własne kategorie. Są też notatki oraz lista zadań, a wszystko możemy wyświetlić na ekranie głównym w formie widżetu. Funkcjonalny kalkulator z początku wygląda niepozornie, ale posiada on tryb naukowy. Nokia N900 zapewnia obsługę PDF. Gorzej jest z plikami Office’a, ale możemy korzystać z aplikacji Documents to Go służącej do wyświetlania takowych przez miesiąc demonstracyjny. Ovi Maps jest aplikacją, która umożliwia wyświetlanie map czy zdjęć satelitarnych oraz nawigację. Na pokładzie znajduje się także przeglądarka internetowa o nazwie MicroB, oparta o silnik Gecko, z którego korzysta także Firefox.